عدم آشنایی شرکت های دانش بنیان با حقوق مالکیت معنوی تهدیدی جدی است

رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد : عدم آشنایی شرکت های دانش بنیان با حقوق مالکیت معنوی تهدیدی جدی است.
عدم آشنایی شرکتهای دانش بنیان با مباحث حقوق مالکیت معنوی تهدیدی جدی برای آنها به شمار می رود چرا که ممکن است دارایی های فکری آنها مورد سوء استفاده فرصت طلبان قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، محمد حسن کیانی رئیس مرکز مالکیت معنوی این سازمان با اعلام این مطلب گفت: سرمایه اصلی شرکت های دانش بنیان مقوله “فنآوری” اعم از دانش فنی، فرآیندها، ابزارها و سیستم های به کار رفته در ساخت محصول و ارائه خدمات و به عبارت کامل تر “مالکیت فکری” است که ضرورت دارد این گونه شرکت ها علاوه بر مدیریت شرکت داری، مدیریت دارایی های فکری را نیز در سبد توانمندی های خود بگنجانند.

وی که در آئین افتتاحیه ” کارگاه منطقه ای مدیریت موثر مالکیت معنوی شرکت های کوچک و متوسط ” در پارک علم و فنآوری دانشگاه تهران سخن می گفت، افزود: برای پیشگیری از سرقت و نیز تبدیل تهدید به فرصت و نقطه قوت، شایسته است این شرکت ها نسبت به ” مدیریت دارایی فکری” بیش از پیش واقف گردند.

رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اظهار داشت: فعالان این بخش برای ورود به عرصه اقتصاد جهانی باید ادبیات خاص دنیای امروز که یکی از کلیدی ترین آن مباحث حقوق مالکیت فکری می باشد را در حد نیاز بدانند چرا که عدم آشنایی با این مباحث بویژه برای شرکت های دانش بنیان می تواند یک تهدید جدی به شمار آید.

وی با تاکید بر اهمیت شرکت های کوچک و متوسط که امروزه بیش از ۹۰ درصد شرکت ها را در اکثر کشورهای جهان شامل می شوند، افزود: فعالیت این گونه شرکت ها عمدتا متکی بر دانش فنی است و دارای اهمیت و جایگاه ویژه ای می باشند به همین جهت این مقوله در ایران در برنامه ریزی ها و سیاست گزاری های کلان به ویژه در اسناد بالادستی اعم از سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام و قوانین برنامه های توسعه ای به اشکال مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

کیانی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز در تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی ضمن تاکید به تقویت شرکت های دانش بنیان، این شرکت ها را عامل شکوفایی حقیقی اقتصاد کشور معرفی فرموده اند که حکایت از اهمیت نقش فعالان حوزه کسب و کار در چرخه اقتصادی دارد.

وی ادامه داد: برای تبدیل ایده های نوآورانه و اختراعات به محصولات رقابتی، ثبت مالکیت های مربوط به اختراعات، علائم تجاری و طرح های صنعتی امری اجتناب ناپذیر است تا صاحبان این محصولات بتوانند ضمن دستیابی به حقوق انحصاری از مزیت های حضور مستمر در بازار، بازگشت سریع تر سرمایه، فرصت اعطای حق بهره برداری یا فروش حق اختراع، افزایش قدرت چانه زنی و ایجاد تصویر مثبت از کسب و کار در قالب ثبت و استفاده از علامت تجارتی برخوردار گردند.

مدیرکل مالکیت معنوی سازمان ثبت با اشاره به رسالت مهم ادارات ملی مالکیت معنوی کشورها برای ایجاد نظام حمایتی در این زمینه اظهار داشت: در این رابطه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان متولی امر حمایت از حقوق مالکیت صنعتی سعی نموده تا ساز و کارهای حقوقی، اجرایی و ثبتی موثری را برای حمایت از این گونه مالکیت ها در کشور فراهم نماید.

تدارک قوانین و مقررات منطبق با استانداردهای بین المللی، الحاق به معاهدات موثر ثبت و حمایت بین المللی نظیر معاهده و پروتکل مادرید راجع به ثبت بین المللی علائم تجاری، معاهده pct راجع به ثبت بین المللی اختراع، معاهدات مادرید و لیسبون راجع به حمایت و ثبت بین المللی نشان جغرافیایی کالا و ارتقاء و توسعه خدمات ثبت مالکیت های معنوی به صورت الکترونیکی از جمله اقدامات سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در زمینه حمایت از مالکیت های معنوی است که کیانی به آنها اشاره کرد.

” توماس لیهاروفسکی ” مدیر برنامه حمایت از کارآفرینی و شرکت های کوچک و متوسط سازمان جهانی مالکیت معنوی نیز در این مراسم با تشکر از اقدامات جمهوری اسلامی ایران در زمینه حمایت از مالکیت معنوی بویژه سازمان ثبت اسناد و املاک در این زمینه گفت: جمهوری اسلامی ایران از اعضای فعال وایپو و عضو بسیاری از معاهده های این سازمان جهانی است و این نشان دهنده اهمیت دولت ایران برای حفاظت از مالکیت های معنوی افراد می باشد که شاخص خوبی برای رشد و توسعه یافتگی است.

وی افزود: ابداع و خلاقیت، پیش نیازهای غیر قابل انکاری برای توسعه هستند و سازمان جهانی مالکیت معنوی موظف است که در این راستا حمایت های لازم را از اعضای خود به عمل آورد.

لیهاروفسکی با تاکید بر اهمیت ارتباط سه جانبه دولت، دانشگاه و صنعت افزود: تشویق دانشگاه ها برای بازیگری فعال در توسعه اقتصادی یک روند مهم و اثبات شده در دنیا به شمار می رود.

دکتر صدیق رئیس پارک علم و فنآوری دانشگاه تهران نیز در این مراسم با اشاره به جهت گیری های توسعه ای کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان گفت: یکی از شاه کلیدهای تبدیل اقتصاد کشور به اقتصاد دانش بنیان، توانایی حفظ ارزش مادی ایده هایی است که تولید می شود و به نظر می رسد دهه پیش رو دهه جنگ اختراعات و دارایی های فکری خواهد بود.

گفتنی است ” کارگاه منطقه ای مدیریت موثر مالکیت معنوی شرکت های کوچک و متوسط” به مدت سه روز از سوم لغایت پنجم آبان ماه از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و با همکاری سازمان جهانی مالکیت معنوی، پارک علم و فنآوری دانشگاه تهران، وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و وزارت دادگستری و با حضور مخترعین، صاحبان صنایع، اساتید و دانشجویان و مدرسانی از سازمان جهانی مالکیت معنوی(وایپو) در محل پارک علم و فنآوری دانشگاه تهران برگزار می گردد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *

دو − 1 =