تعریف شرکت سهامی خاص و عام

تعریف شرکت سهامی عام و خاص :

شرکت‌هایی که موسسین آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند، شرکت سهامی عام نامیده میشوند. شرکت‌هایی که سهام آنها در دست عموم مردم باشد (۵۱% سهام به بالا) سهامی عام گفته می‌شود. فقط شرکت‌های سهامی عام در بورس پذیرفته می‌شوند.

شرکت‌هایی که تمام سرمایه آن درموقع تاسیس منحصراً توسط موسسین تامین گردیده است. اینگونه شرکتها شرکت سهامی خاص نامیده می شوند. سهام این شرکت‌ها در اختیار عموم نیست و تعداد محدودی از افراد دارای سهام شرکت های سهامی خاص میباشند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و شرکتها و موسسات دولتی وغیر دولتی می توانند سهام دار شرکتهای سهامی عام باشند. این سهام ها در اختیار شرکتهایی قرار میگیرد که برای انجام اموری مانند استخراج معادن و تجارت با کشورهای خارجی، تأسیس کارخانه، ایجاد سدها و بانک‌ها تشکیل می‌شود که سرمایه فردی کفاف آن را نمی‌دهد.

برای تاسیس و ثبت شرکت سهامی عام موسسین در ابتدا امر بایستی حداقل ۲۰% سرمایه را شخصا تعهد و لااقل ۳۵% از مبلغ تعهدی را به حسابی بنام شرکت در شرف تاسیس نزد یکی از بانکها سپرده و سپس اظهارنامه ای ضمیمه طرح اساسنامه شرکت و طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام که امضای کلیه موسسین رسیده باشد به اداره ثبت شرکتها تسلیم و رسید دریافت دارند.

در شرکت سهامی خاص تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد و در موقع تاسیس سرمایه شرکت های سهامی خاص نباید از یک میلیون ریال کمتر باشد.

عبارت شرکت سهامی خاص باید قبل از نام شرکت یا بعداز آن بدون فاصله بانام شرکت در کلیه اوراق و اطلاعیه ها و آگهی های شرکت بطور روشن و خوانا قید شود.

شرکتهای سهامی خاص نمیتوانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانکها عرضه نمایند.

استفاده از حساب بانکی شرکت سهامی در شرف تاسیس ممکن نیست مگر پس از ثبت شرکت و ارائه روزنامه رسمی تاسیس شرکت.

سهام شرکت می تواند با نام و یا بی نام باشد.

در صورتی که برای بعضی از سهام شرکت با رعایت مقررات این قانون مزایایی قائل شود این گونه سهام، سهام ممتاز نامیده میشود.

در ورقه سهام نکات زیر باید قید شود:

  • نام و شماره ثبت شرکت
  • مبلغ سرمایه ثبت شده آن
  • تعیین نوع سهم
  • مبلغ اسمی سهم و مقدار پرداخت شده آن به حروف و عدد
  • تعداد سهامی که هر ورقه نماینده آن است.
  • تا وقتیکه شرکت به ثبت نرسیده باشد ، صادر کردن ورقه سهم ممنوع است.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *

16 + 14 =