حق انتفاع پروانه بهره برداری معادن

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رقم پیش بینی شده به عنوان حق انتفاع پروانه بهره برداری از معادن ،نسبت به رقم ۱۲۰ میلیارد تومانی پیشنهادی در بودجه ۹۱ رشد پنج برابری را نشان می دهد .

موضوع افزایش بهره مالکانه در لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ نیز مطرح شده بود ، اما گویا فعالان این بخش دفاعیه ای را برای کمیسیون صنعت اتاق ایران نوشتند و رایزنی هایی انجام شد تا این موضوع از لایحه حذف شود .

چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه بررسی لایحه بودجه ۹۲ دولت ، بندی را به تصویب رساندند که براساس آن کلیه شرکت های معدنی برخوردار از پروانه بهره برداری با مالکیت ایمیدرو موظف به پرداخت بهره مالکانه به میزان ۸۰۰ میلیارد تومان در طول سال شدند . این مصوبه که بر شرکتهای معدنی حاضر در بازار سرمایه نیز تاثیرگذار است در حالی در مجلس تصویب شد که در هفته گذشته مصوبات مبهم در زمینه واریز ۲۶ درصد از درآمد صادراتی پالایشگاه ها نیز آثار منفی و مخربی را در بازار به جای گذاشت.

ظاهرا همین رویه در مورد شرکتهای معدنی در حال تکرار است، چرا که 'احسان جمالی ' از حقوقدانان و متخصصان بخش معدن در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت : موضوعی که مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته مورد تصویب قرار داد ، کلا بهره مالکانه نیست.

وی افزود: معادن بزرگ سنگ آهن چادرملو ( یزد ) و گل گهر (کرمان ) پروانه بهره برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) است ، امسال این سازمان قصد دارد بابت اینکه پروانه به نامش ثبت شده ، از استخراج کننده این دو شرکت مبلغی را دریافت نماید .

جمالی تصریح کرد: موضوع مذکور به عنوان حق انتفاع پروانه بهره برداری از معادن عنوان شده ، اما در قانون معادن چنین مطلبی پیش از این ذکر نشده است .

'داریوش اسماعیلی '، رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت : مطلبی که هفته گذشته (۲۵ اردیبهشت) در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید به ازای برداشت هرتن کنسانتره سنگ آهن ، معادل پنج درصد ارزش شمش فولاد خوزستان ، بهره برداران باید به دولت پرداخت کنند ، البته در خصوص نحوه هزینه کرد این درآمد، کمیسیون صنایع و معادن پیشنهاد دارد .

اسماعیلی یادآور شد: هنگام تدوین لایحه بودجه ۹۲ دولت ، سهم پنج درصدی به میزان ۶۰ تومان بوده که براین اساس به ازای هرتن کنسانتره سنگ آهن ۶۰ تومان باید به حساب دولت واریز شود .

این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: اخذ مبلغ مذکور که بهره مالکانه نامیده می شود به میزان ۴۰ درصد از معدن و ۶۰ درصد از شرکتهای فولادی اخذ خواهد شد .

وی تصریح کرد: امروز واحد های فولاد سازی کشور از سنگ آهنی استفاده می کنند که به قیمت آزاد نیست ، بلکه خیلی ارزانتر از بازار در اختیارشان قرار می گیرد .

اسماعیلی یادآور شد : آنچه که در صحن مجلس شورای اسلامی هنگام رای گیری این بند قابل توجه بود، آرای بالای موافقان آن با میزان ۱۸۰ رای بود و چهار رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع داشت .

رئیس کمیته معدن کمیسیون صنایع ومعادن خاطرنشان ساخت : هیچ مصوبه ای مجلس نداشته که با این میزان رای قاطع مواجه شود ، بنابراین نمایندگان حمایت جدی از این بخش دارند .

وی گفت : نحوه هزینه کرد این درآمد به پیشنهاد دولت به ترتیب ۴۰ به ۶۰ است که ۴۰ درصد در اختیار ایمیدرو قرار گیرد تا صرف طرح های نیمه تمام فولادی شود و ۶۰ درصد را به خزانه واریز نمایند ، اما کمیسیون صنایع و معادن ترتیبات ۷۰ به ۳۰ را مورد نظر دارد .

اسماعیلی تاکید کرد : معادن انفال است و متعلق به مردم و دولت به نمایندگی از آنها ، اما حق بهره برداری برای دوره های مشخص به بهره بردار واگذار می شود ،آنچه که مورد تصویب قرار گرفت مربوط به معادنی است که قبلا از سوی دولت (ایمیدرو) به شرکت هایی از طریق مزایده واگذارشده واکنون بابت این واگذاری بهره مالکانه ازمعادن شاخص مطالبه می شود.

برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بحث بهره مالکانه براین اعتقادند که وقتی بر روی کاهش وابستگی به نفت تاکید می‌کنیم ،باید از ظرفیت‌های دیگری استفاده شود و از طریق معادن می توان پول بیشتری جذب کرد .

اکنون حدود۵۷ میلیارد تن ذخیره معادن در سطح کشور ارزیابی شده که از این میزان ۳۷ تا ۳۸ میلیارد تن آن ذخیره قطعی است و شمار معادن فعال در ایران حدود پنج هزار معدن است .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ارتباط با بند ۴۴ لایحه بودجه ۹۲ براین باورند که درست نیست اختیار معادن بزرگی مانند چادرملو و گل‌گهر تنها در اختیار دو یا سه نفر باشد و اگر بهره مالکانه آنها به خزانه دولت بازگشت داشته باشد ،بهتر است.

در عین حال اسماعیلی پیشتر گفته بود ، بهره بردار معادن سنگ آهن به ازای هر تن برداشت سنگ آهن که معادل ۴۰۰ هزار تومان شمش فولاد خوزستان است ، باید ۱۷ هزار تومان توسط معادن بازگردانده شود.

برخی از نمایندگان مجلس یادآور شدند ،دولت در ارتباط با معادن به دو شیوه حقوق خود را مطالبه می کند ، نخست حقوق دولتی است که مشمول همه معادن می‌شود و به شکل جاری دولت از آنها دریافت می کند و دیگر حق انتفاع پروانه‌های بهره‌برداری از معادن است که بیشتر مشمول معدن بزرگ می شود که در حکم انفال مطرح و عمده این معادن نیز فلزی و زغال‌سنگ هستند.

بعضی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی براین باورند، بازگشت حقوق مالکانه معادن بزرگ به درآمد دولت از سال ۹۲ شروع شود ، زیرا با توجه به جابه‌جایی دولت مشخص نیست وضعیت این مسئله چگونه خواهد شد.

در بخش درآمدی بند ۴۴ لایحه بودجه ۹۲ آمده است: کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج کننده معادن سنگ آهن که پروانه بهره‌برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و یا شرکت های تابع می‌باشد، موظفند بابت حق انتفاع دارنده پروانه بهره‌برداری (به ماخذ حداقل پنج درصد میانگین قیمت آزاد (دوره سه‌ماهه) شمش فولاد خوزستان) به حساب درآمد عمومی واریز نمایند.

تبصره یک – در خصوص سایر معادن که پروانه بهره‌برداری آن به نام سازمان و یا شرکت های تابعه فوق می‌باشد ، حق انتفاع پروانه بهره‌برداری توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ می‌شود.

جمالی به عنوان یک حقوقدان و متخصص بخش معدن براین باور است که بخش معدن دارای ظرفیت بالایی برای تامین نیازهای کشور به ویژه جایگزینی نفت دارد و اخذ ارقام ذکر شده در ارتباط با حق انتفاع پروانه بهره برداری از معادن و یا بهره مالکانه کم است و باید بیش از این ارقام برای واریز به خزانه دولت وصول شود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *

پنج × یک =