خصوصیات شرکت سهامی خاص

شرکتی است که تمام یا بخشی از سرمایه آن منحصراً توسط مؤسسین تأمین می‌شود و بخش واریز نشده توسط سهامداران تعهد و پرداخت میشود .

سرمایه شرکت سهامی خاص از ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال نباید کمتر باشد که حداقل ۳۵ ٪ از آن در هنگام تأسیس شرکت به حساب‌های بانکی مربوط واریز و مابقی آن (۶۵ ٪) تعهد و پرداخت می‌گردد.

اعضای مؤسس در شرکتهای سهامی خاص باید ۱۰۰% از سرمایه را تضمین نمایند و ۳۵% از سرمایه نقدی و ۱۰۰% از سرمایه غیرنقدی را بپردازند.

در شرکتهای سهامی خاص حداقل به ۲ نفر جهت تشکیل هیئت مدیره ضروری خواهد بود.

شرکت سهامی خاص شرکتی است که ،تمام سرمایه آن منحصراَ به وسیله موسسین تامین می شود. زیرا تشکیل شرکت های سهامی عام همراه با تشریفاتی طولانی است،مواد اصلاحی قانون تجارت برای امور ساده تری که طبعاَ شرکای کمتری دارد یک نوع شرکت سهامی مقرر داشته که بشرح فوق شرکت سهامی خاص نامیده می شود.

در شرکت سهامی خاص،مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکای آن کمتر از شرکت سهامی عام است.در این گونه شرکت ها صدور اعلامیه پذیره نویسی وجود ندارد و در بدو امر ۳۵ % از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده شود.

خصوصیات شرکت سهامی خاص :

  1. سرمایه شرکت به هنگام تاسیس نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد.
  2. تعداد مدیران حداقل ۳ نفر است.
  3. تعداد سهامداران نباید از سه نفر کمتر باشد.
  4. در شرکت سهامی خاص اوراق قرضه قابل انتشار نیست.
  5. سهام شرکت،قابل معامله در بازار بورس نمی باشد و نقل و انتقال سهام شرکت،مشروط به موافقت مدیران یا مجامع عمومی صاحبان سهام است.ضمناَ این شرکت نمی تواند مبادرت به صدور اوراق قرضه نماید.
  6. در شرکت سهامی خاص،مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.تمام سرمایه آن باید به وسیله موسسین تاسیس شود.

در تعیین نام باید موارد ذیل رعایت گردد:

از نام و نام خانوادگی و اسامی خاص استفاده نگردد.

  1. اسامی پیشنهادی قبلاَ ثبت نشده باشد.
  2. دارای معنا و مفهوم باشد.
  3. با فرهنگ اسلامی مطابقت داشته باشد.
  4. عدد و لاتین نباشد.

شرکای شرکت سهامی خاص باید خود یا از طریق وکیل،اساسنامه شرکت را امضا کنند.تهیه طرح اساسنامه و تصویب بعدی آن ضروری نیست،به دلیل آنکه برخلاف آنچه در مورد شرکت سهامی عام صدق می کند،در شرکت سهامی خاص اصولاَ دوره تاسیس وجود ندارد.

تدوین طرح اساسنامه که در شرکت سهامی عام وسیله ای است برای مطلع کردن پذیره نویسان از ماهیت شرکتی که قرار است ایجاد شود ،در این جا علت وجودی ندارد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلدهای اجباری مشخص شده اند *

چهار × 5 =